2 Nisan 2016

Faaliyetlerimiz

cropped-SSSSSSSSSSSSSSSS.png

Afrika’dan ‘Evet’ Kampanyasına Destek

Özellikle Afrika ülkelerinde faaliyet gösteren Uluslararası Milletler Ticaret Derneği, hazırladığı video ile referandum sürecinde ‘evet’ kampanyasını destekledi.

Özellikle Afrika ülkelerinde faaliyet gösteren Uluslararası Milletler Ticaret Derneği, hazırladığı video ile referandum sürecinde “evet” kampanyasını destekledi. Videoda kamera karşısına geçen çeşitli Afrika ülkelerinin vatandaşları, neden “evet” dediklerini anlattı. Uluslararası Milletler Ticaret Derneği, Avrupa ülkelerinin “hayır” kampanyalarına açıkça destek vermeleri karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermek için bir video hazırladı. Destek videosunda tek tek kamera karşısına geçen çeşitli Afrika ülkelerinin temsilcileri, neden “evet” dediklerini anlattı.

Uluslararası Milletler Ticaret Derneği Genel Başkanı Abdulkadir Erkahraman, Başkan Yardımcısı Mesut Atasavun ve Nijerya Topluluğu Dernek Başkanı Emre Ergin’in de yer aldığı videoda katılımcılar, çalan marşlar eşliğinde ülkelerinin bayraklarını salladı.

1-)On iki yıldır gerçekleştirdiğimiz Afrika Barış Kupası İstanbul futbol turnuvamız yapılmakta olup İstanbul Fatih Belediye Başkanımızla koordineli yapılmakta ve katılımcı ülkeler aşağıdaki gibidir.:

(Nijerya,Kamerun,Senegal,Zambiya,Etyopya,Fildişi,Somali,Uganda,Burkina Faso,Sudan,Mali,Gana,)

2-)Afrika kültürü tanıtım yürüyüş ve göstermiz,İstanbul-Taksim-İstiklal Caddesi.

3-)Dünya ülkelerinde yapılan katliamlara karşı protesto ve barışa destek göstermiz, Nijerya Topluluğu Derneği, UMTD ortak organizasyonuyla , (İstanbul Mısır Başkonsolosluğu önü).

-Devlet ve Hükümet aleyhine evrak ,dosya hazırlayıp bizlere gelen kişi ve kuruluşların amaclarını caydırıcı stratejiler ile amaçlarından vazgeçirilmesi.

4-)Nijerya Devlet Başkanı ve Eşini Cumhurbaşkanlığı köşkünde ,Meclis başkanı,bakanlar,Belediye Başkanları,özel sektör liderlerini yerlerinde ziyaret.

5-)Senegal Eski Başbakanı ve halen Cumhurbaşkanı olan sayın Macky Sall beyi seçimler öncesi ziyaretler ve ülkemiz lehine kazanımların elde edilmesi.

6-)Gana ,Somali devlet başkanları ve bakanları heyetleriyle İstanbul ziyaretleri karşılaması ve ikili ilişkileri artırma adına gerçekleştirilen çalışma toplantıları.

7-)Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Beyle Mısır Ziyaretine iştirak ve aralıklarla yazılı ve şifaen gerekli görülen konuların bilgilendirilmesi.Kendilerinden takdir yazısı alınmıştır.Başdanışmanlık ile Senegalden ülkemize üniversite öğrencileri transferi hakkında istişare toplantıları.

8-)Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey ile İsveç Ziyaretine iştirak ve faaliyetlerimiz hakkında yazılı ve şifaen bilgilendirme.

9-)Bakanlarımız,belediye Başkanlarımız ve özel sektör yetkililerimizle ikili görüşmeler.

10-)Lokal ve Yabancı Misyon Şefleri,Büyükelçiler ve Başkonsoloslarla karşılıklı ziyaretler.

11-)Körfez Ülkeleri Devlet ve özel sektör Başkanlarıyla ülkelerinde ve ülkemizde ikili görüşmeler.

12-)İslam Kalkınma Bankasının organizesinde Türki Cumhuriyetleri Bakanlarımız ve özel sektör temsilcilerimizle ziyaret.

13-)Uman Devlet başkanlığı İşadamlarımızla ,Uman Devleti yatırım ajansıyla koordineli ziyaret.

14-)Nijeryadan 27-30 Kasım 2013 tarihleri arasında gelecek olan 21 kişilik üstdüzey devlet kademesinden vali ve belediye başkanlarından oluşan heyetin karşılama,konaklama,Yıldız Teknik Üniversitesi programları ve uğurlamalarının gerçekleştirilmesi.

15-)Afrika Barış Futbol turnuvasının 2014 yılında,Arap Devletlerinden dört,Türki Cumhuriyetler ve Afrika Devletlerinin takımlarını birleştirerek Dünya Barışı Futbol Turnuvasına geçilmesi.

Gerçekleşen Büyükelçilik Görüşmeleri:

-Yunanistan,Azerbaycan,Katar,Birleşik arap Emirlikleri,Rusya,japonya,Mali,Kamerun,Nijerya,Etyopya,Kongo,Fildişi,Somali,Zambiya,Burkina Faso,Senegal,Mısır,Libya,Sudan,İsveç,Belçika,Brezilya,Amerika Birleşik Devletleri,Ermenistan,Bosna Hersek,Makedonya,Hollanda,Malta,Malezya,Çin,Fransa,Almanya,Kosava,

Görüşülen bütün Büyükelçilikler projemizi takdirle karşılamışlardır.

17-)İki yıldır üzerinde çalışılan Dünya Barış İstanbul Konferansı ve Cumhurbaşkanlığımız Başdanışmanlığının da bilgileri doğrultusunda hayata geçirilmesi planlanan, Üst Düzey Devletlerin Başkanları,İnanç Liderleri,özelsektör ve Sivil Toplum Örgüt Liderlerininde iştirakleri sağlanarak Ülkemizin ve Cumhurbaşkanlığımızın evsahipliğinde organizemizle gerçekleştirilme çalışmalarının tamamlanmasına devam edilmesi.

18-)Afrika açılımı çerçevesinde yürütülen faaliyetlerimiz arasına 2014 yılı içerisinde 20 Afrika ülkesinden oluşan mahalli folklor ve kültürel ekiplerin kendi yöresel kıyafetleriyle tanıtım ve dayanışma programının yapılması.

19-)İkili Görüşmeler:

-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri-İstanbul

-Kenya Dışişleri bakanı ve heyeti-İstanbul

-Yunanistan Dışişleri Bakanı-İstanbul

-Mısır Devleti yatırım Bakanı-Mısır Cumhurbaşkanlığı Ziyareti(Abdullah Gül Bey)

-Suudi Arabistan-Katar ve Türkmenistan Devletleri Milligün resepsiyonları.

– Türk Asya Stratejik araştırmalar Merkeziyle (TASAM) koordineli çalışmalar ve toplantılarda konuşmacı ve katılımcı olarak bulunulmuştur.

-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanıyla ikili görüşmeler ve faaliyetlerine iştiraklar.

-Yaklaşık kırk ülkeye ziyaretler.

-Cumhurbaşkanlığımız Başdanışmanlığıyla köşkte aralıklarla istişare toplantıları.

– Uluslararsı Para Fonu IMF Başkanı ve heyetiyle görüşmeler-Istanbul

-Somali Cumhurbaşkanıyla ikili görüşmeler-İstanbul

-Birleşik arap Emirlikleri Dışişleri Bakanını Milli günlerinde ziyaret-Abudabi-BAE

-Nijerya Merkez Bankanı Başkanı,Milli İstihbarat Müsteşarıyla ikili görüşmeler-İstanbul

Davetleri üzerine ülkelerinde iadeyi ziyaret-Nijerya-Abuja

-Kuveyt Devleti Genelkurbaş Başkanlığı satınalmadan sorumlu Generalle görüşme ve teklifleri olan 150 adet Yugoslav tanklarının modernizasyonu konusunda bilgi alışverişi.

-Yemen Devleti Savunma Bakanlığı temsilcileriyle Kuveytte ,Kara,Hava ve Deniz komutanlıklarındaki askeri hurdaların ülkemize ihracatıyla ilgili görüşmeler.

-Senegal Cumhurbaşkanıyla evinde kabulde ellerindeki külçe altınların ülkemize ihracatı ve develetlerinin elindeki projelerinin Türk firmalarına verilmesi ile ilgili görüşmeler.

-Suudiarabistan prensleriyle mevcut kurulacak yeni kentlerin inşaatlarının Türk firmalarına verilmesiyle ilgili altyapı görüşmeleri.

-Cezair Devleti üstdüzey yetkililerle ikili görüşmeler.

-Avrupa ve Avrupada mevcut Türk STK ları ile koordineli çalışmalar.

-Malezyalı Bakanlarla,Suudiarabistan-Cidde ve İslam Kalkınma Bankası organizesindeki Türki Cumhuriyetler gezisinde ,ülkelerindeki Çin ekonomik gücünün zayıflatılarak daha güçlü duruma gelmeleri için Türk özelsektörüyle karşılıklı işbirlikteliği hakkında görüş alışverişi.

-İstanbul valimiz,belediye başkanımız ve çeşitli illerimizin mülki idare amirleriyle görüşmeler.

-Türkiyede yaşayan çogunluğu olan yaklaşık 3000 civarindeki Nijeryalıları bir dernek altında toplanması ve başlarına Nijerya ve Türk Vatandaşı Emre Ergin bey atanmıştır.

-Türkiyede yaşayan Senegal Uyruklu ve Çift Vatandaşlık hakkı kazanmış vatandaşlarımızın Türkiyede Umtd Genel Başkan yardımcılığı kontrolünde

STK kurulum çalışmaları,

-2015 senesi son çeyreğinde Fildişi Sahilleri Cumhuriyeti Tiassale Eyaleti Vali ve Belediye Başkanlıklarının Türkiye Resmi Başdanışmanlığı görevine atandık.İstanbul İli ,Kağıtane İlçesi Belediye Başkanlığı ile ikili görüşmeler çerçevesinde kardeş Belediye ilanı ,ilaveten bilgi paylaşımı faaliyetleri anlaşması gerçekleştirilerek mahalli basınımız kanalıyla kamuoyuna ilan edilmiştir.

-2016 Benin Devletinde ülke çocuklarının ücretsiz sünnet organizasyonuna destek çalışmaları,

-2016 Afrika Açılımı Kararımıza istinaden Ocak ayında Kamerun,Togo ve Gana Cumhurbaşkanlığı düzeyinde,Milletvekilleri,özel sektör liderleri ve STK lar ile ticari,sosyal,kültürel alanda ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.

-2016 İzmir Uluslararsı Tarım Fuarına Nijeryadan bir ekip koordine ederek,Nijerya Devleti,Abya Eyalet Valisi ve Tarım Bakanı Başdanışmanı olduğu halde 13 kişilik bir grupla katılım sağlanarak 2016 Ocak Şubat döneminin ilk anlaşmaları 25.000.000 Amerikan doları olarak imzalanmıştır.Projeler:Tarımsal Modern Çiflikler(Büyükbaş hayvan besiciliği,Tavuk besiciliği,Yumurta üretim çiflikleri) Tarım bakanlığı ilaveten 200.000m2 bir devlet arazisini Türk işadamlarımıza tahsis etmiş ve Türk Expo Fuar alanı kurmamızı talep etmişlerdir.çalışmalar derhal başlatılmış ve ilan edilmiştir.

-2016 Yılı ilk çeyreğinde Türk İşadamlarımız ve hayırseverlerimiz tarafından Nijer devletinde hayrat içme suyu kuyuları için ödemeleri yapılarak çalışmaları başlamıştır.

Resmî bir sorumluluğumuz yok, ama ülkelerimiz adına endişe eden düşünce insanları karşılıklı olarak bir araya geliyor ve bütün uygulamalar tartışılıyor, eleştiriler yapılıyor. Ortaya çıkan tüm sonuçlar da ilgili devlet karar alıcılarına iletiliyor. Dolayısıyla bunun politikaları etkilemesi kaçınılmazdır diye düşünüyorum. Resmî sorumluluğu olan insanların birbiriyle konuşmaları konusunda geleneksel kısıtlamalar var. Fakat bu bizim için söz konusu değil. Dolayısıyla bizim yapmış olduğumuz konuşmaların daha ufuk açıcı, daha rahat ve resmî bağlayıcılığı olmadığı için daha güçlü sonuçlar çıkardığı kanaatindeyim. Bu sonuçlar da şüphesiz resmî politikaların şekillenmesine katkı yapıyor.

İyi sonuç alınabilmesinde üç temel etken olduğunu düşünüyorum. Bir tanesi sürdürülebilirlik, yani alınan inisiyatifin sürdürülmesi, bir heyecanla başlanıp belli bir süre sonra yarıda kalmaması. İkincisi, güçlü bir idealizm. Üçüncüsü de güçlü bir profesyonellik. Bu üçü bir araya geldiği zaman; bu toplantıların, sonuçlarının ve içeriğinin de başarılı olduğunu düşünüyorum. Takdir edersinizki burada işbirliği için seçilen kurum da çok önemli. Biz muhatap aldığımız ülkede o ülkenin en iyi kurumlarıyla çalışmaya gayret ediyoruz.

Abdulkadir Erkahraman

Uluslararsı Milletler Ticaret Derneği

Genel Başkanı

www.umtd.org.tr